Jih Moravy : Pohansko a vinice

V sobotu, 19.dubna 2015, jsme se s přáteli vydali na krásný fotovýlet na jih Moravy. Bylo nádherně, skoro letní počasí, pěkně jsme se prošli až k zámečku Pohansko. Cestou zpět jsme navštívili vinice nad obcí Velké Bílovice.

Wikipedie:

Pohansko u Břeclavi je rozsáhlé velkomoravské hradiště (celková rozloha až 55 ha) z 9.století vybudované na výspě mezi rameny řeky Dyje (v té době protékala východněji než je dnešní řečiště

Archeologové  objevili v roce 2008 na hradišti Pohansko u Břeclavi pozůstatky dalšího kostela a pohřebiště z dob Velké Moravy. Jde o druhý kostel v této oblasti o celkové rozloze 65 hektarů, neboť až dosud se předpokládalo, že měla kostel pouze jeden.

Na jižním okraji hradiště je empírový lovecký zámeček z let 1810-1812 vybudovaný podle návrhu J. L. Hardmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1988 otevřena archeologická expozice.

V blízkosti zámečku byla v roce 2003 rekonstruována velkomoravská polozemnice, kultovní objekt astudna.

V blízkosti areálu se též nachází množství řopíků z let 1936-1938. Některé z nich jsou zrekonstruovány a přístupny pro veřejnost s odborným výkladem.

 

Zanechte odpověď